Windykowany konsument może łatwo uniknąć zapłaty
Konsumenci korzystają z dobrodziejstwa przedawnienia nawet wtedy, gdy nie znają takiej instytucji i nie podniosą skutecznego zarzutu. Przedsiębiorcy nie powinni więc zwlekać z dochodzeniem swoich wierzytelności.
radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Ryszewski, Szubierajski
Przedawnienie roszczeń jest czymś, co jest trudne do zaakceptowania i zrozumienia dla wielu – zwłaszcza dla przedsiębiorców tradycyjnie przywiązanych do prawa własności czy zasady dotrzymywania umów. W końcu jest to wyjątek od pewności obrotu, stabilności umów – na skutek tylko i wyłącznie biegu czasu, wobec nie zaistnienia w ciągu jego biegu określonych zdarzeń przerywających bieg przedawnienia. Jest to czynnik ryzyka działalności, który sprawia, że zasadne roszczenie, nieopłacone w terminie, staje się niemożliwe do przymusowego odzyskania.
Przedawnieniu zasadniczo podlegają wyłącznie roszczenia majątkowe, np. o zapłatę zaległego wynagrodzenia za usługę czy dostarczony towar. Im krótsze terminy przedawnienia, tym sama instytucja bardziej kontrowersyjna.
Terminy przedawnienia
Faktem jest, że przewidziane w ustawie terminy w świetle doniosłości skutków ich upływu muszą być niejednokrotnie ocenione jako bardzo krótkie.
Terminy przedawnienia są bardzo rozmaite, zależne od rodzaju umowy stanowiącej podstawę roszczenia. Jednak ustawodawca przewiduje pewne ogólne terminy, w przypadku kiedy szczególne przepisy nie wprowadzają terminu przedawnienia. Dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest to termin trzech lat od daty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta